Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 • Štítky blogu
Blog
VŠE O VAPINGU pro začátečníky i pokročilé
VŠE O E-CIGARETÁCH Studie, Fakta o vapingu, Vaping od A-Z Zde naleznete odpovědi na vaše dotazy: https://provapery.cz/ číst celé
Vaperský běžník 4. vydání únor 2021
1 z 5 kuřáků po zakoupení elektronické cigarety, přestane do 6 měsíců kouřit! číst celé
Vaperský běžník 1. vydání 11.12. 2019
Záhadná umrtí po kouření elektronických cigaret objasněna. Může za ně zřejmě acetát vitamínu E, zjistili v USA. číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Různé návody a rady
 4. Jak vybrat nejvhodnější elektronickou cigaretu

Jak vybrat nejvhodnější elektronickou cigaretu


recenze ve spolupráci s covybrat.cz

Elektronická cigareta neboli e-cigareta se pomalu stala součástí běžného života stejně jako ta klasická. Většina ji vnímá jako zdravější alternativu, jiní se s její pomocí snaží zbavit kouření nadobro a mnohé další si e cigareta získala svými typickými oblaky páry (vapování) a zejména absencí zápachu. Dnes již trh nabízí nepřeberné množství nejrůznějších typů elektronických cigaret, výběr proto vůbec není snadný. Pokud si nevíte rady, jakou e-cigaretu vybrat a jak se zorientovat v nejrůznějších parametrech, v následujícím článku vám poradíme, na co se zaměřit a který typ nakonec dokonale uspokojí vaše potřeby.

Test e-cigaret 2019

 
 
Název
Hodnocení
 
1.ARAMAX Power
85%
Recenze
2.ELEAF iJust S
80%
Recenze
3.SMOK Vape Pen 22
75%
Recenze
4.JOYETECH eGo AIO startovací sada
75%
Recenze
5.SMOK Vape Pen Plus
70%
Recenze

Parametry

 
 
Název
Vhodné pro začátečníky
Typ přístroje
Způsob kouření
Kapacita baterie (mAh)
Kapacita zásobníku (ml)
Maximální výstupní výkon (W)
Odpor žhavící hlavy (Ω)
1.ARAMAX Poweranomechanický modDL (přímo do plic)50005550,14
2.ELEAF iJust Sanomechanický modDL (přímo do plic)300041000,18 / 0,3 / 0,5
3.SMOK Vape Pen 22anomechanický modDL (přímo do plic)16502400,3
4.JOYETECH eGo AIO startovací sadaanomechanický modDL (přímo do plic) MTL (z úst do plic)15002280,6
5.SMOK Vape Pen Plusanomechanický modDL (přímo do plic)30004500,25
 
 
Název
Nabíjení pomocí USB
Nabíjení ze zásuvky
Indikátor stavu baterie
Funkce pass-trough
Regulace vzduchu (Air Flow)
Regulace výkonu (napětí)
Dětská pojistka
1.ARAMAX Poweranoano (nutno dokoupit)anoanoanoneano
2.ELEAF iJust Sanoano (nutno dokoupit)anoanoanonene
3.SMOK Vape Pen 22anoano (nutno dokoupit)anoanonenene
4.JOYETECH eGo AIO startovací sadaanoano (nutno dokoupit)anoanoanoneano
5.SMOK Vape Pen Plusanoano (nutno dokoupit)anoanonenene
 
 
Název
Vyměnitelná baterie
Délka (mm)
Průměr (mm)
Materiál
Barva
Způsob plnění
1.ARAMAX Powerne15028nerezová ocel, skločernávrchní
2.ELEAF iJust Sne13924,5nerezová ocel, skločerná/stříbrnávrchní
3.SMOK Vape Pen 22ne11022nerezová ocel, skločerná/stříbrnávrchní
4.JOYETECH eGo AIO startovací sadane11819nerezová ocel, skločerná / stříbrná / bíločervená / černobílá / černošedávrchní
5.SMOK Vape Pen Plusne118,424,5nerezová ocel, skločerná/duhová/stříbrnávrchní

zpět nahoru ↑

Co je e-cigareta

První e-cigareta byla patentována již v roce 1965, její masová výroba a prodej však začaly až v roce 2006 v Číně, odkud se rozšířila do celého světa. Základním charakteristickým rysem tohoto vynálezu je přitom skutečnost, že využívá ohřevu tekutiny, čímž dochází k uvolňování páry, kterou uživatel vdechuje. Ve skutečnosti se tedy jedná o malý vaporizér (přístroj, který mění kapalné skupenství na plynné).

Složení e-cigarety

Každá e-cigareta se skládá ze čtyř hlavních částí:

 • náustku,
 • atomizéru (žhavící spirálky),
 • patrony s náplní,
 • baterie.

Škodlivost e-cigarety vs. klasické cigarety

Vysoké procento odborné i laické veřejnosti se domnívá, že škodlivost elektronické cigarety je oproti klasickým mnohonásobně nižší – tzn. lze říct, že e-cigarety jsou oproti klasickým zdravější. Spíše to znamená, že jsou méně škodlivé. Zcela zásadním argumentem je skutečnost, že v elektronické cigaretě nedochází ke spalování, pára tudíž neobsahuje tolik škodlivin, jako je tomu u klasické cigarety. Tato technologie však s sebou přináší mnoho dalších výhod, e-cigarety totiž:

 • neobsahují dehet ani další škodlivé látky (amoniak, arzen, formaldehyd, DDT…),
 • bývají v konečném důsledku levnější,
 • pára je bez zápachu,
 • zuby ani prsty nežloutnou,
 • dech, vlasy ani oděv nezapáchá,
 • pasivní kouření je zdravotně nezávadné,
 • obsah nikotinu lze nastavit,
 • umožňují výběr z pestré škály nejrůznějších příchutí náplně,
 • lze kouřit i na některých místech, kde je klasické kouření zakázáno,
 • nepotřebujete zapalovač ani popelník.

Velkou výhodou je také skutečnost, že při pořízení e-cigarety samozřejmě nemusíte skončit s kouřením klasických, ale můžete oba způsoby kombinovat či postupně přejít pouze k elektronickému vapování. Mnoho začínajících uživatelů si například nejdříve vychutnává elektronickou variantu doma, v autě či mezi přáteli nekuřáky – jednoduše všude tam, kde by klasický cigaretový kouř mohl vadit.

zpět nahoru ↑

Slovníček pojmů

Dříve než se pustíte do čtení, měli byste se seznámit s pojmy, kterým se při výběru e-cigarety nevyhnete.

Atomizér

Atomizér (někdy také cartomizér či clearomizér) je nejdůležitější součástí každé e-cigarety, jelikož slouží k odpařování e-liquidu. Skládá se z jedné nebo více žhavících spirálek (cívek) a savého materiálu (často například organické vaty), který přivádí liquid ke spirálce. Zahřátím drátku ve spirálce následně dojde k přeměně e-kapaliny v páru. Platí, že čím kvalitnější atomizér je, tím chutnější je i samotné vapování.

Cartomizér, clearomizér

Cartomizér a clearomizér jsou jiná označení pro atomizéry, které se však od klasického atomizéru mírně liší.

Cartomizér je typ atomizéru, který tvoří jeden celek s cartridgí (e-cigareta se pak místo běžných tří částí – atomizéru, cartridge a baterie – skládá pouze ze dvou)Obecně jde o nejprodávanější typ, jelikož umožňuje dobrý přehled o množství zbývající e-kapaliny a snadné plnění.

pod pojmem clearomizér se chápe jakýkoli atomizér s průhlednou nádržkou na liquid, díky němuž lze snadno kontrolovat hladinu e-liquidu v nádržce.

Žhavící hlava

Jako žhavící hlava se často nesprávně označuje celý atomizér. Ve skutečnosti je žhavící hlava pouze jednou z jeho nejdůležitějších součástí.

Jedná se zpravidla o kovový váleček (trubičku), uvnitř níž se nachází žhavící spirálka (odporový drát) a organická vata (příp. knot), která saje e-liquid. Elektrický proud z baterie pak způsobí rozžhavení spirálky a následné odpaření e-kapaliny.

Existují dva základní typy žhavících hlav, lišící se odporem spirálky. Čím nižší je odpor, tím více páry spirálka vyprodukuje, což jej typické pro DL přístroje (pro potahování přímo do plic). Vysoký odpor je zase vhodnější pro náplně s vyšším obsahem nikotinu a způsob potahování z úst do plic (MTL).

Žhavící hlavy mohou být již hotové z výroby (což je nejčastější) nebo v nich můžete sami vyměňovat spirálky i savý materiál (tzv. RBA hlavy).

Baterie

Všechny elektronické cigarety obsahují většinou integrovanou, v případě gripů však také vyjímatelnou baterii.

Grip/mod

Grip (nebo jinak řečeno mod) je na rozdíl od klasické e-cigarety složitější zařízení s širokými možnostmi nastavení (např. výkon, napětí, teplotu žhavení apod.), větší výdrží a často také displejem, na které se šroubuje atomizér. Od běžných e-cigaret se gripy liší také velikostí – obvykle jsou větší s hranatým tělem. Vhodné jsou spíše pro pokročilé uživatele, kteří preferují vlastní nastavení.

Tank

Jako tank se označuje cartridge (zásobník nebo nádržka) na e-liquid, která není vyplněna savým materiálem. Někdy se tak označuje tělo clearomizéru, případně celý clearomizér.

E-liquid

Zkráceně liquid nebo také e-kapalina je náplň používaná v elektronických cigaretách. Jedná se o roztok složený zejména z určitého poměru VG (rostlinného glycerolu) a PG (propylenglykolu), příchutě a dalších složek. Obsahuje také volitelné množství nikotinu.

Báze

Báze je základní složka e-liquidu s různým poměrem VG a PG a různým obsahem nikotinu (od 0 mg). Typické je, že báze nemá sama o sobě žádnou chuť, před použitím je proto nutné do ní v doporučeném poměru příchuť přimíchat.

Příchuť

Příchuť neboli aroma je určené k ochucení e-liquidu, a tedy i vdechované páry. Základní dělení zahrnuje tabákové a netabákové příchutě, vyrábí se ovšem v nespočtu nejrůznějších variací.

Hit

Tzv. hit je označení pro „kopnutí“ v krku, které ucítíte pří šlukování. Jedná se o podobný efekt jako u klasických cigaret. Výraznější hit bývá typický pro náplně s vyšší obsahem PG.

zpět nahoru ↑

Podle čeho vybírat

Kritérií, podle nichž je možné vybírat elektronickou cigaretu, je hned několik. Každý uživatel má navíc odlišné preference – některý upřednostňuje design před kapacitou baterie a pro jiného je zásadní, jakým způsobem je pára inhalována. Nabízíme vám proto přehledný seznam základních kritérií, která vám usnadní výběr té nejlepší e-cigarety.

Elektronické cigarety dělíme podle:

 • složitosti obsluhy,
 • způsobu potahování,
 • kapacity baterie.

Složitost obsluhy

E-cigarety lze v první řadě rozdělit podle toho, kolik času vám zabere příprava přístroje před samotným e-kouřením. Velmi všeobecně proto můžeme říci, že existují dvě základní skupiny přístrojů s:

 • jednoduchým ovládáním (modely „All in One“, sety),
 • složitým ovládáním.

Modely „All in One“

Do kategorie e-cigaret „All in One“ („vše v jednom“) patří všechny modely, jež v balení obsahují vše potřebné pro běžný provoz (nemusíte se tedy starat například o výběr baterie nebo jiného příslušenství). Kromě velmi jednoduchých přístrojů do této kategorie spadají také připravené sady (sety)-mody, které můžete začít ihned používat.

Ovládání těchto přístrojů je zpravidla velmi snadné – stačí pouze zmáčknout tlačítko a vše ostatní si přístroj nastaví sám. Myslet je potřeba pouze na dobíjení baterie, plnění e-liquidem a výměnu žhavící hlavy, která se provádí přibližně jednou za 14 dní.

„All in one“ modely lze doporučit zejména začátečníkům. Často je však volí i mnoho pokročilých uživatelů, kteří oceňují především:

 • jednoduchost ovládání,
 • snadnou údržbu,
 • kompaktnost,
 • spolehlivost,
 • dobrý poměr ceny a výkonu.

Ostatní modely

Pokud však chcete vlastnit sofistikovanější přístroj, který vám umožní nastavovat nejrůznější parametry, nebo dokonce výměnu jednotlivých částí, vybírejte z tzv. gripů (modů). Díky tomuto druhu elektronických cigaret můžete vapování pozvednout na vyšší úroveň, ovlivnit intenzitu či chuť páry apod. Musíte však počítat se složitější obsluhou a náročnější údržbou. Tento typ modelů proto doporučujeme pokročilejším uživatelům, kteří již s vapingem mají zkušenosti.

Způsob potahování

Při výběru elektronické cigarety je velmi důležité udělat si jasno v rozdělení podle způsobu potahování (tzv. vapování). Existují tři typy:

 • do plic (DL),
 • z úst do plic (MTL),
 • univerzální (DL i MTL).

Potahování přímo do plic

Za zkratkou DL (Direct Lung) nebo také DTL (Direct to Lung) se skrývá styl potahování, při němž je pára vdechována přímo do plic podobně jako u vodní dýmky.

U tohoto typu najdeme vícespirálkové žhavící hlavy s nižším odporem (přibližně 0,6–0,15 ohm). Typický je velký objem páry, s čímž však souvisí také větší spotřeba liquidu. Obvykle disponují vyšší kapacitou baterie (na časté celodenní DL vapování jsou vhodné baterie s kapacitou minimálně 2 000 mAh). Doporučujeme se také volit menší obsah nikotinu (vhodná dávka se pohybuje mezi 2–6 mg).

Potahování z úst do plic

Potahování z úst a odtud až do plic (MTL, Mouth to Lung) je typické pro klasické cigarety.

U těchto modelů se používají žhavící hlavy s vyšším odporem (nejčastěji v rozmezí 0,6 až 3 ohm). Při kouření vzniká menší objem páry, chuť je však výraznější a spotřeba e-liquidu je nižší. Tyto přístroje jsou také vhodnější pro náplně s vyšším obsahem nikotinu. Setkáte se u nich s nižší kapacitou baterie, která je však pro tento typ dostačující (modely s baterií minimálně 1 500 mAh při častém používání vydrží až jeden den).

Univerzální typ

Pokud se nemůžete rozhodnout, který typ přístroje zvolit, můžete sáhnout po univerzálním modelu, který umožňuje jak potahování přímo do plic (DL), tak i z úst do plic (MTL).

Kapacita baterie e-cigarety

Kapacita baterie hraje při výběru e-cigarety naprosto zásadní roli. Ve skutečnosti je srdcem celého přístroje, jelikož napájí atomizér, který při potáhnutí přetvoří náplň na páru. Všichni vášniví kuřáci si jistě dokážou barvitě představit, jak nepříjemná je situace, kdy si sice chtějí zakouřit, ale jednoduše nemohou, jelikož se jim vybila baterie.

Kapacita baterie je přímo závislá na dvou základních faktorech: množství času, který kouření věnujete a designu (přesněji konstrukčním řešení) elektronické cigarety.

Jak často kouříte

Kapacita baterie samozřejmě přímo souvisí s tím, jak často kouříte (potažmo kolik toho vykouříte v průměru za jeden den). Samozřejmě čím silnější jste kuřák, tím vyšší kapacitu baterie budete potřebovat. Pokud nevíte, podle kterého parametru se při výběru rozhodnout, doporučujeme zvolit právě kapacitu baterie.

Níže vám přinášíme přehledný seznam, podle něhož se můžete velmi snadno zorientovat při výběru vhodné baterie.

 • Příležitostný kuřák (méně než 5 cigaret denně) – kapacita baterie cca 650 mAh,
 • středně silný kuřák (5–10 denně) – kapacita baterie od 1 100 do 1 500 mAh,
 • silný kuřák (10–20 denně) – kapacita baterie od 1 500 do 2 000 mAh,
 • velmi silný kuřák (nad 20 denně) – kapacita baterie až 5 000 mAh.

Standardem je přibližně 1 500 mAh. Taková kapacita baterie vydrží přibližně jeden den běžné zátěže. Jedná se však o údaj pouze orientační, jelikož výdrž e-cigarety je velmi individuální záležitostí.

Zejména řidiči nebo lidé pracující s počítači také jistě ocení skutečnost, že ve stále větším množství trh nabízí i modely, které je možné nabíjet pomocí micro USB kabelu. To umožňuje uživateli dle libosti vapovat na odpočívadlech u silnice nebo třeba při práci s počítačem.

Pokud to daný model umožňuje (což je typické pro gripy), můžete si pořídit také náhradní baterii, kterou jednoduše v případě potřeby vyměníte.

Typy baterií

Pochopitelně ne všechny baterie používané v elektronických cigaretách jsou stejné. Neliší se pouze kapacitou, ale například i způsobem, jakým dochází k jejich zapnutí. Rozdělujeme je proto na:

 • automatické baterie,
 • manuální baterie.

Automatická baterie

Jak již název napovídá, automatická baterie se zapíná sama vlivem podtlaku způsobeného potáhnutím z e-cigarety. Automaticky se tímto způsobem začne rozehřívat atomizér, který tekutou náplň přetvoří v páru.

Výhodou je, že se tento způsob velmi podobá kouření klasických cigaret. Z tohoto důvodu jej také upřednostňuje většina uživatelů a bývá typický pro vysoké procento modelů. Zejména v dřívější době však docházelo ke vzniku zpoždění mezi potáhnutím a příjmem par v ústech (potřebný interval délky žhavení dosahoval až 7 sekund). V současnosti se však s tímto efektem již téměř nesetkáváme.

Manuální baterie

Naproti tomu manuální baterie se zapíná tlačítkem umístěným na těle přístroje. Zásadní výhodu přitom představuje skutečnost, že atomizér je možné díky tomu rozehřívat libovolně dlouho, tedy přesně tak, jak daný uživatel potřebuje. Tímto způsobem je možné regulovat intenzitu páry na jedno vdechnutí.

Protože jsou manuální baterie používány téměř výhradně u gripů, vzhled těchto e-cigaret se nepodobá vzhledu klasických cigaret. Je však nutno říci, že manuální baterie jsou mnohem méně spolehlivé než baterie automatické. Jsou dokonce známy případy, kdy tento typ baterie způsobil výbuch e-cigarety a zranění uživatele.

Baterie je možné rozdělit také podle toho, zda jsou určeny k opakovanému nabíjení či pouze k jednorázovému použití:

 • nabíjecí baterie,
 • jednorázové baterie.

Nabíjecí baterie

Tento typ najdeme u většiny přístrojů. Životnost takové baterie se většinou pohybuje okolo 300 nabití, poté je nutné ji vyměnit za novou (samozřejmě pouze, pokud se jedná o výměnnou baterii). Průměrně je tedy nutné zainvestovat do nového zdroje přibližně jednou za půl či tři čtvrtě roku.

Nabíjecí baterie lze rozdělit ještě na integrované a výměnné. Integrované se nabíjí pomocí USB podobně jako mobilní telefon. Výměnné potřebují externí nabíječku. Na rozdíl od integrovaných nabíjecích baterií, mají výměnné nabíjecí baterie tu nespornou výhodu, že je možné jich nakoupit více a podle potřeby nabíjet a vyměňovat, aniž by tento proces narušil samotné užívání e-cigarety.

Jednorázová baterie

Poměrně často se však lze setkat také s baterií na jedno použití (tedy takovou, kterou nelze dobíjet). Jednorázové elektronické cigarety se velmi podobají klasickým tabákovým cigaretám. Kapacita těchto baterií vystačí přibližně na stejnou dobu, jakou vám trvá vykouření jednoho balíčku cigaret. Jelikož není možné baterii vyměnit, po vybití je nutné celý přístroj vyhodit. Je také nutné podotknout, že se rozhodně nejedná o levnou záležitost.

Vybitou baterii (jakýkoli typ) lze velmi snadno poznat podle slabší chuti e-liquidu a velmi slabé tvorby páry.

Na co si dát při výběru baterie pozor

Při výběru vhodné baterie mějte na paměti, že reálnou délku výdrže baterie neovlivňuje pouze způsob vapování, ale také výrobce a kvalita dané značky. Může se tak snadno stát, že dva modely se stejnou výdrží (např. 1 200 mAh), ale od různých výrobců, ve skutečnosti vydrží na jedno nabití v provozu různou dobu. Vždy proto vybírejte pouze výrobky kvalitních a zavedených značek.

Podobně vás může překvapit nižší výdrž u přístrojů, u nichž nastavíte vyšší výkon a zároveň nižší odpor. Dojde tak k rapidnímu zvýšení objemu par, ale zároveň s tím také k rychlejšímu vybíjení baterie.

Design

Vzhled může být pro některé uživatele tím nejdůležitějším kritériem, podle něhož se při výběru rozhodují. A není divu – cigaretu lze vnímat podobně jako módní doplněk, zejména tu elektronickou. Výrobci proto již dávno upustili od trendu věrného kopírování vzhledu klasických cigaret a začali experimentovat s pestrostí tvarů i barev. Ačkoli v současnosti většina e-cigaret připomíná svým tvarem kubánský doutník nebo malý box, lze se stále častěji setkat také s novinkami, které překvapí svojí extravagancí.

Podle designu můžeme elektronické cigarety rozdělit do tří základních skupin:

 • mini e-cigarety,
 • klasické e-cigarety,
 • gripy/mody.

Mini e-cigarety

Ze všech typů se mini e-cigarety svým vzhledem i rozměry nejvíce podobají klasickým cigaretám. Jsou malé a elegantní, bohužel však u nich nelze počítat s dlouhou výdrží baterie (její kapacita se nejčastěji pohybuje od 90 do 280 mAh). Produkují také poměrně malý objem páry.

Nízká výdrž je v současné době řešena pomocí speciálních dobíjecích pouzder. Tato pouzdra jsou vybavena záložní baterií, z níž se elektronická cigareta po uložení do pouzdra začne automaticky dobíjet.

Tento typ je ideální zejména pro příležitostné kuřáky, kteří upřednostňují zejména vzhled a malé rozměry. Jsou také vhodné pro všechny, kteří chtějí mít v záloze náhradní e-cigaretu.

Klasické e-cigarety

Tato kategorie je mezi uživateli nejoblíbenější. Jedná se o určitý kompromis mezi zbývajícími dvěma typy a patří sem nepřeberné množství modelů, jejichž tvar většinou připomíná doutník. Tyto přístroje jsou větší než mini e-cigarety a disponují také vyšší kapacitou baterie (od 650 do 1600 mAh), díky čemuž vydrží déle v provozu. Z tohoto důvodu je volí většina e-kuřáků. Jsou také nejvhodnější pro plynulý přechod z klasických cigaret.

Gripy/mody

Gripy (mody)patří do kategorie složitějších přístrojů, které často vypadají jako malé boxy (případně široké trubice) s náustkem. Ačkoli kvůli tomu ztrácejí na eleganci, nabízejí velmi slušnou kapacitu baterie (od 2000 do 3400 mAh) a velká oblaka dýmu.

Gripy také umožňují široké možnosti nastavení (například výkon, napětí, teplotu žhavení atd.). Často je  možné si do těchto přístrojů dokoupit nejen baterii, ale také další součásti podle vlastních preferencí. Při nastavování však musíte dávat dobrý pozor a zejména mít přehled o dané problematice, jelikož gripy nemívají bezpečnostní prvky. Velmi snadno lze tedy přístroj nastavit tak, že se stane uživateli potenciálně nebezpečným.

Gripy ocení v neposlední řadě také ti, kteří do e-cigaret používají vlastnoručně vyrobené cívky (tzv. DIY – Do It Yourself).

Kategorii modů je možné dále rozdělit na mechanické a elektronické přístroje. Mezi mechanické e-cigarety se řadí takové přístroje, které neobsahují žádné elektronické součástky. Proud je v nich z baterie přiváděn přímo do odpařovače a není možné jej regulovat. Možnosti nastavení jsou tedy velmi omezené, často vůbec žádné. Naproti tomu skvělou vlastností mechanických modů je jejich velmi dlouhá životnost a téměř absolutní bezporuchovost.

Mechanické mody vyhledává stále více e-kuřáků. Tzv. startovací sady jsou ideální pro začínající uživatele a pro všechny, kteří chtějí přejít z klasických cigaret na elektroniku.

Naproti tomu mody elektronické disponují rozsáhlými možnostmi nastavení díky zabudované elektronice. Doporučujeme je pro velmi zkušené e-kuřáky, kteří vědí, jak takový přístroj správně nastavit. Pochopitelně se však také poměrně výrazně liší od mechanických přístrojů svojí pořizovací cenou.

Gripy jsou obecně ideální pro velmi silné kuřáky uvyklé celodennímu pokuřování. Díky silné baterii vydrží i časově náročný provoz. Zakoupit můžete samostatný grip, případně kompletní sadu.

Tento typ ocení v neposlední řadě také ti, kteří do e-cigaret používají vlastnoručně vyrobené cívky (tzv. DIY – Do It Yourself).

Typ žhavení

Velmi důležité je zohlednit při výběru také typ žhavení, který byl v e-cigaretě použit. Ten má totiž přímý vliv na množství uvolněné páry a zejména také na intenzitu chuťového prožitku při vapování.

O správné odpaření e-liquidu se stará žhavící spirálka (cívka), ta je součástí tzv. atomizéru s cartridgí, clearomizéru nebo cartomizéru.

Atomizér je nejstarším způsobem žhavení, přesto se stále hojně používá. Nejčastěji se však lze při výběru setkat s clearomizéry. Ty mají (podobně jako cartomizéry, u nichž se používá vata) atomizér pevně spojen s cartridgí (jedná se tedy o jeden celek). Velkou výhodou je snadné plnění a zejména dobrý přehled o množství zbývající kapaliny, protože clearomizéry bývají vyrobeny z průhledných materiálů. Jsou nejvhodnějším řešením pro středně silné a silné kuřáky.

Setkat se však můžete také s tzv. tankovými systémyV jejich případě se liquid z uzavřené cartridge na žhavící spirálku přenáší pomocí speciální jehly, kapalina proto tolik nevytéká. Tento typ se doporučuje spíše slabším kuřákům.

Pro všechny systémy však platí stejné pravidlo – přibližně 1x za dva týdny je nutné žhavící spirálku vyměnit, jelikož při spalování e-kapaliny dochází k jejímu postupnému zanášení a snižování kvality výkonu.

Správnou žhavící spirálku vyberete podle stylu kouření, který preferujete. Pokud upřednostňujete způsob potahování:

 • do úst, a poté do plic (MTL), volte odpor hlavy stejný a vyšší než 0,6 ohm,
 • ihned do plic (DL), volte tzv. subohmové žhavící hlavy s odporem pod 0,6 ohm.

Jak dlouho vydrží žhavící hlava

Výdrž žhavících hlav e-cigaret se pohybuje od jednoho do čtyř týdnů a závisí na více faktorech. Mezi jeden z nich patří typ e-liquidu – čím sladší a tmavší je, tím rychleji a více bude spirálku zanášet. Životnost spirálek výrazně snižuje také vyšší obsah VG (rostlinného glycerolu) v e-kapalině (paradoxně je však pro některé typy tanků vyšší procento VG vhodnější) či nastavení baterie (výkonu přístroje). Čím více páry e-cigareta produkuje, tím rychleji se spirálka zanese a přestane fungovat. Posledním činitelem je také samotný uživatel – pokud necháváte před potáhnutím žhavící hlavu dostatečně nasáknout e-kapalinou, prodlužujete tak její životnost.

zpět nahoru ↑

Výběr e-liquidu

Tak jako výběr samotné elektronické cigarety je důležitá i volba náplně (e-liquidu, zkráceně liquidu). Kvalita a typ zvoleného liquidu totiž přímo ovlivňuje požitek z kouření. Ve hře je ale také zdravotní stránka – některé levné a nekvalitní náplně totiž mohou být zdraví škodlivé. Z tohoto důvodu je dobré věnovat výběru náležitou pozornost.

V následující kapitole vám přinášíme pouze základní informace o e-kapalinách. Připravili jsme pro vás ale také samostatný článek, v němž se dozvíte vše potřebné pro výběr vhodného e-liquidu.

Podle čeho vybrat e-liquid

Hlavními složkami náplní do elektronických cigaret je propylenglykol (PG), rostlinný glycerin (VG), nikotin a příchuť (aroma). Kromě složení je důležitá také typ, výkon a značka e cigarety. Při výběru byste se proto měli vždy zajímat o:

 • obsah nikotinu,
 • typ a výkon e cigarety,
 • složení (poměr VG/PG),
 • příchuť,
 • značku.

Obsah nikotinu

Obsah nikotinu v náplních do elektronických cigaret je volitelný a pohybuje se obvykle od 0 (bez nikotinu) do 20 mg/ml. Pokud přecházíte z klasických cigaret, měli byste volit takovou koncentraci nikotinu, která odpovídá dosavadnímu příjmu této látky.

Zorientovat se můžete podle následující tabulky:

 • začínající kuřák (bez zkušeností s klasickými cigaretami) – obsah nikotinu 0–3 mg,
 • příležitostný kuřák (méně než 5 denně) – obsah nikotinu 3–6 mg,
 • středně silný kuřák (5–10 denně) – obsah nikotinu 6–12 mg,
 • silný kuřák (10–20 denně) – obsah nikotinu 12–18 mg,
 • velmi silný kuřák (nad 20 denně) – obsah nikotinu až 24 mg.

Typ a výkon e-cigarety

Typ a výkon přístroje také zásadně ovlivňuje výběr liquidu. Obecně platí, že čím výkonnější e-cigareta je, tím slabší by měl být obsah nikotinu. Vysoký výkon totiž znamená větší produkci páry, a tedy i vyšší spotřebu nikotinu.

Klasické modely s nízkým výkonem určené pro vaping z úst do plic (MTL) snesou vyšší obsah nikotinu, a to obvykle od 12 do 20 mgStředně výkonné MTL přístroje pak od 6 do 12 mg. E-cigarety s vysokým výkonem (obvykle gripy) jsou určeny pro DL kouření (potahování přímo do plic) a koncentraci nikotinu 3–6 mg. A pro nejvýkonnější gripy (s tzv. subohmovými žhavícími hlavami) je vhodné volit obsah od 0 do 3 mg.

Poměr VG a PG

VG (rostlinný glycerin) a PG (propylenglykol) jsou dvě hlavní složky e-liquidu. Poměr, v němž jsou zastoupeny, ovlivňuje chuť a množství produkované páry. Obecně lze říci, že VG se stará o tvorbu velkého objemu páry, ale potlačuje chuť e-liquidu. PG naopak zvýrazňuje chuť, ale tvoří málo páry.

Protože je VG hustší, náplně s vyšším procentem rostlinného glycerinu se používají v nízkoodporových atomizérech pro kouření stylem DL, při němž je produkováno velké množství páry.

Naopak vyšší procento PG se hodí spíše pro přístroje s menšími žhavícími hlavami určené pro kouření z úst do plic (MTL).

Obvykle se tyto dvě látky míchají v různých poměrech VG/PG (20/80, 30/70, 70/30 nebo 80/20, případně se používají ve 100% koncentraci). Velmi oblíbená je však také univerzální směs 50/50, která zaručuje dobré podání chuti i uspokojivou tvorbu páry.

Příchuť

Výběr příchutí e-liquidů je skutečně široká. Trh nabízí jak klasické tabákové, tak netabákové příchutě, mezi nimiž lze narazit např. na kokos, mentol, čokoládu, espresso, whisky, vanilku, nejrůznější ovocné příchutě atp.

Protože je velmi obtížné určit, která příchuť pro vás bude při kouření elektronické cigarety nejlepší. Doporučujeme vybírat pouze mezi značkami prověřených výrobců a kupovat nejdřív pouze malé balení. Zkušenější vapeři si navíc mohou namíchat e-liquid podle vlastních nejen chuťových preferencí.

Značka

Podobně jako při výběru e-ciga

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Výdejní sklad
Není zde kamenná prodejna!

Na červeném hrádku 766
26401 Sedlčany

Kontakty
Logo
Euliquid s.r.o.
Zákaznická podpora Euliquid s.r.o.
Zákaznická podpora Euliquid s.r.o.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
Copyright © Euliquid s.r.o. 2012 - 2021. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz